Pracovný trh v súčasnosti už má na krátkodobé pracovné vzťahy aj označenie, a takisto aj na zamestnanca, ktorý prácu častejšie strieda. Urobiť si obraz o človeku ako o dobrom či zlom „pracantovi“ na základe počtu zamestnaní, ktoré vystriedal, môže byť skreslené. K častému striedaniu práce môže človeka viesť mnoho faktorov, ktoré na prvý pohľad nemusia byť jednoznačné.
Čo vypovedá trh práce o uchádzačovi
Životopis s množstvom vystriedaných zamestnaní by zrejme u personalistov nemal veľkú šancu na úspech. Človeka by sme museli veľmi dobre poznať, aby sme pochopili jeho konanie a vytvorili si nejaký zmysluplný záver. Za častým striedaním práce môžu byť nejaké psychologické faktory alebo iné externé príčiny. Obavy personalistov vzbudzuje, ak sa v životopise objaví viac ako päť rôznych zamestnaní za desať rokov.
Ľahšie opúšťanie zamestnania
Mladí ľudia do tridsiatky menia prácu častejšie ako starší, čo je bežné a pochopiteľné. Majú viac možností ako pred rokmi, a tak sa snažia získavať čo najširšie spektrum vedomostí, no tiež sa ešte hľadajú. Na tieto krátkodobé pracovné pomery dnes už existuje aj pomenovanie „gig“, čo v preklade znamená záskok, štek či „fušku“. Toto je indikáciou súčasného pracovného trhu, ktorý je dynamický a premenlivý.
Osem hodín v kancelárii nehrozí
Dnešní mladí ľudia dostali už aj prezývku „veční uchádzači“, a to kvôli tomu, že sa stále obzerajú po inom zamestnaní. Rôzne práce berú ako spôsob sebazdokonaľovania či postupu v kariére a dôležitejšia je pre nich cesta než cieľ.
Iná realita ako očakávania
Mladí ľudia sa dnes v globále oveľa dlhšie rozhodujú a hľadajú svoje uplatnenie hlavne kvôli množstvu možností, z ktorých majú na výber a ktorý ich môže paradoxne paralyzovať v rozhodnutiach. Nadbytok možností spôsobuje otáľanie s výberom postu, čo je v konečnom dôsledku frustrujúce.
Negatívny dopad striedania práce
Niektorým ľuďom môže časté striedanie práce spôsobiť zníženie pracovného výkonu, finančnú nestabilitu, znížiť atraktivitu a hodnotu na trhu práce. Tiež u nich môže dochádzať k zhoršeniu vzťahov na pracovisku aj v súkromí, viesť k výčitkám či vyhoreniu, strate priateľov, k depresii a k najvážnejšiemu problému, myšlienkam na samovraždu.