Možno si pamätáte, ako sme v podstate prednedávnom prestupovali z analógového vysielania na digitálne. No teraz sa budeme musieť pripraviť opäť na ďalšiu zmenu, ktorá sa bude týkať prestupu k novému štandardu podzemného vysielania, známeho ako DVB-T2. Pripravte sa spolu s nami na rok 2021 a vysvetlime si, čo táto zmena bude obnášať, respektíve či a aké zmeny budú z našej strany potrebné v prípade, ak budeme chcieť sledovať naše súčasné TV stanice a programy aj naďalej. Je totiž pravdepodobné, že signál, respektíve vysielanie formátu DVB-T2, nemusí väčšina klasických antén zachytiť a dekódovať do vizuálnej podoby, teda obrazu. Ešte dnes, aj keď už možno čoraz menej, ale stále môžeme vidieť, ako na viacerých domoch či bytovkách vyčnievajú antény. Od roku 2021 však bude tento ustupujúci fenomén 20. storočia minulosťou, nakoľko už pre neho nebude reálne využitie.
- No v prípade, ak vlastníte satelit alebo už sledujete TV program cez internet či káblovku, môžete zostať kľudní. Zmena sa bude týkať hlavne klasických antén, čiže prijímačov, ktoré nedokážu zachytiť signál z podzemia.
V súčasnosti chytáme televízny signál vďaka formátu DVB-T, ale ten má byť vo februári 2021 nahradený signálom DVB-T2, ktorý možno vaše súčasné set-top boxy a televízie nepodporujú. Dokonca je pravdepodobné, že touto vlastnosťou nemusia disponovať ani televízie či set-top boxy, aké ste zakúpili pomerne nedávno. Tieto zariadenia totiž takisto musia vedieť dekódovať formát HEVC (H.265). Teda aj pokiaľ máte relatívne nové zariadenie, signál zachytiť môže, ale nemusí ho vedieť rozpoznať do vizuálnej podoby, respektíve aj napriek dostupného signálu nebudete vidieť obraz.
Preto by bolo na mieste, ak sa v najbližšej dobe chystáte investovať práve do nového boxu alebo TV, spýtať sa predajcu práve na túto vlastnosť, ktorá bude v blízkej budúcnosti skutočne potrebná. Ušetríte si tým peniaze i následné starosti s opätovnou adaptáciou pre pozeranie TV od roku 2021, problém tak môžete vyriešiť už vopred.