V sekcii článkov o ajurvéde sa pokúsime o objasnenie tohto pojmu, jeho histórii, význame a jeho prepojení s rôznymi koreninami. O jej blahodarných účinkoch na organizmus sa vie tisícročia, a preto by sme vás s týmto princípom chceli oboznámiť. Čítajte ďalej! Ajurvéda Meditaciaajoga ako náuka o živote sa tradične spája s medicínou a hoci sa označuje najčastejšie ako indický princíp, je to všeobecne známe, prijímané po celom svete, pretože tieto koncepcie aj reálne platia. Podľa tohto liečebného konceptu je potrebné nazerať na človeka ako na celok a pristupovať k nemu úplne individuálne. Možno aj vy intuitívne siahate po potravinách, ktoré sú pre vás v konečnom dôsledku prospešné, kým iným sa vyhýbate.
Takéto učenie o intuitívnom prístupe k potravinám je Praktiri, rozčlenené na tri časti. Váta zodpovedá za náš nervový systém, Pitta za uchovávanie energie, Kapha za zdroj tekutín v tele. Všetky tri zložky je potrebné vyvažovať, aby naše telo fungovalo správne a efektívne, no zároveň v závislosti od človeka bude niektorá časť výraznejšia a to sa odrazí napríklad na tom, že je aktívnejší, fyzicky odolnejší a podobne. Sú to genetické ukazovatele, preto sa v týchto veciach treba riadiť intuíciou.
Najvhodnejšie je zistiť presne, aký ste typ a podľa toho si vybrať vhodné zloženie stravy a telesnej záťaže na to, aby ste mohli prosperovať. Ak vás počas chladnejších mesiacoch trápi zima, aj vtedy pomôže ajurvédsky systém, ktorý odporúča zahriať sa zmesou korenín najmä stredne štipľavého charakteru – naštartovať telo umožní napríklad chilli, zázvor, kardamón, škorica. Keďže sú tieto prirodzenou súčasťou jedál a nápojov v zime, prirodzene ich prijímame do svojho tela. Pripravte si z korenín pikantný čaj masala, ktorý slúži jednak na prečistenie, ako aj povzbudenie organizmu. Pre nasledovanie princípov ajurvédy sledujte naše stránky.