Začiatkom minulého týždňa začala prudko stúpať cena ropy hlavne pod vplyvom napätej situácie po tom, čo zmizol saudský novinárDžamál Chášukdží, ktorý bol významným kritikom Rijádu. Zlato zlacnelo a teraz ho skupujú centrálne banky, ceny kávy a cukru ovplyvňujú prezidentské voľby v Brazílii.
Rast napriek poklesu
Už v strede minulého týždňa však ceny ropy klesli pod hranicu 70 dolárov za barel, dočasne a za posledné mesiace aj prvýkrát. Ako dôvod sa uvádza nárast rezerv ropy v USA, ktoré sa v porovnaní v očakávaním zvýšili takmer trojnásobne, ide o 6,5 milióna barelov. Bol to už štvrtý nárast za sebou a zásoby aj napriek poklesu produkcie v USA stúpli o 300 tisíc barelov denne, čo činí takmer 10,9 milióna barelov.
Dopyt v Číne
Trhy však v závere týždňa zareagovali na rastúci dopyt v Číne, ktorej patrí druhá priečka v spotrebe ropy na svete. V priebehu celého týždňa však bola ropa stratová, čo sa dialo už dva týždne za sebou a k dôvodom, prečo je to tak, sa pripisujú obavy z americko-čínskej obchodnej vojny, ktorej dôsledky brzdia hospodársku aktivitu na svete.
Embargá sa už opakovať nebudú
Začiatok tohto týždňa bol už trocha optimistickejší, keď ceny ropy opäť vzrástli, ale trhmi zarezonovali odpovede saudského ministra ropného priemyslu Khalid al-Faliha na tlačovej besede Ruskej agentúry TASS v súvislosti s vraždou novinára Dž. Chášukdžího, keď mu položili otázku, či je možné, aby sa opakovalo ropné embargo z roku 1973, odpovedal jasné nie. Objasnil to vetou, že Saudská Arábia je zodpovedná krajina a ropnú politiku ako ekonomický nástroj už desaťročia používajú zodpovedne a izolujú ju od politiky. Snaží sa o implementáciu zodpovednej a konštruktívnej úlohy, ktorú má jeho vláda a na základe toho chce prispievať ku globálnemu hospodárskemu rozvoju spolu so stabilizáciou energetických trhov sveta. Podľa neho by ďalšie zvyšovanie cien ropy hospodársky rast v globále len spomalilo a mohlo spôsobiť recesiu, a tak s ohľadom na sankcie proti Iránu, ktoré plánujú USA spustiť na budúci mesiac, žiadna záruka, že ceny ropy nepôjdu hore, neexistuje.