Ak raz chutnáte medvedí cesnak, verte že si ho okamžite zamilujete. Táto bylina je blízka príbuzná nášho klasického, kuchynského cesnaku. V porovnaní s ním však obsahuje vyššie množstvo enzýmov a niektorí tvrdia, že aj vitamínov. navyše je omnoho jemnejší, takže si ho môžu dovoliť konzumovať aj ľudia, ktorým klasický cesnak spôsobuje tráviace ťažkosti, alebo im takpovediac nevonia. Ak žijete v lokalite, kde táto bylinka nerastie v hojnom počte vo voľnej prírode, môžete si ju bez problém zasadiť na vlastnej záhrade.
Ako zohnať cibuľky
Cibuľky medvedieho cesnaku zoženiete najskôr cez rôzne internetové bazáre. Keďže sa zvyknú pomerne rýchlo rozrastať, ľudia ich na svojich záhradách pretrhávajú, no a tieto cibuľky predávajú. V tomto prípade máte pomerne vysokú istotu, že cibuľky budú v poriadku a o rok vám z nich cesnak aj naozaj vyrastie, pretože zvyknú byť vykopané tesne pred tým, ako vám ich zašlú.
Medvedí cesnak sa môže rozmnožovať aj pomocou semien. Tie zoženiete aj v bežných záhradníctvach, alebo taktiež cez internet.
Výsev a výsadba
Ak siahnete po semenách, na záhradu ich môžete vysievať od októbra do marca. V oboch prípadoch sa úrody dočkáte až o rok. V prípade cibuliek, je potrebná výsadba na jeseň, konkrétne v priebehu augusta až októbra. Pri tomto spôsobe pestovania, sa voňavých lístkov dočkáte už na nasledujúcu jar.
Starostlivosť
Medvedí cesnak si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Cibuľky, alebo semienka vysádzajte na tienisté miesto. V prírode totiž tento druh cesnaku rastie v lesoch, poprípade na ich okrajoch. Obľubuje vlhkú pôdu, s mierne kyslou reakciou. Ak by ste mali problém s nadmerným rozrastaním, cibuľky jednoducho vykopte zo zeme a presaďte. Taktiež ich môžete predať, alebo niekomu darovať.
Zber cesnaku
Zelené lístky sa nad zemou začínajú objavovať už od konca marca. Vtedy sú aj najchutnejšie, pretože časom strácajú svoju jemnú chuť a tiež podstatnú časť prospešných látok. Cesnak začína kvitnúť v priebehu mája, kedy už nie je vhodný na zber.