Zeleninová záhrada
- Vytvorte si osevný plán. Vďaka nemu budete mať prehľad o tom, čo kedy posadiť. Vyhnete sa tak tomu, že niečo zabudnete vysiať a posadiť včas.
- Premyslite si aj to, čo posadíte na konkrétne záhony. Pamätajte na to, že plodiny, by sa mali vždy striedať aspoň po roku. Preto nikdy nesaďte tú istú zeleninu na rovnaké políčko. Ideálne by sme mali jednotlivé druhy striedať po troch až štyroch rokoch.
- Skontrolujte si zásoby semien, ktoré ste nestihli vysiať minulý rok. Ak vám niečo chýba, v predstihu doplňte zásoby. Nezabudnite na to, že niektoré druhy zeleniny musíme vysádzať už v januári a februári. Napríklad zeler, alebo paprika, by nám pri neskoršom výseve nestihli dorásť.
- Pokiaľ v svojich zásobách nájdete semená, ktoré sú staršie ako dva roky, odskúšajte ich klíčivosť. Je totiž možné, že z nich nič nebude. Na tanierik položte papierovú vreckovku, ktorú jemne namočte. Položte na ňu zopár semienok a pokiaľ v nasledujúcich dňoch začnú klíčiť, môžete ich použiť na pestovanie zeleniny.
Okrasná záhrada
- Odstráňte všetky letničky, ktoré zostali na záhonoch ešte z minulého roka.
- Rastliny, na ktorých ostala vyschnutá vňať a kvety, zostrihajte až ku koreňom. Uľahčíte im tak nové klíčenie a následný rast.
- Už počas februára môžete začať s výsevom niektorých druhov letničiek a skalničiek.
- Skorá jar je ideálnym obdobím na výsadbu okrasných stromčekov.
Ovocná záhrada
- Skontrolujte si všetko náradie. Ak zistíte, že niektoré neprežilo zimu v úplnom zdraví, opravte ho, alebo si zakúpte nové.
- Posledné zimné mesiace sú vhodným obdobím na rez ovocných stromov.
- Ak sa chystáte vysádzať nové ovocné dreviny, premyslite si ich konkrétne stanoviská a hlavne druhy. S výsadbou niektorých, je potrebné začať naozaj skoro na jar.
- Postupne môžete začať s kontrolou stromčekov, ktoré ste vysadili na jeseň. Ak zistíte, že sú poškodené, pristúpte k ich ošetrovaniu.