Pakistan zažil najhorúcejší aprílový deň zaznamenaný na Zemi, pričom teploty v pondelok dosiahli horúcich 50,2 °C. Hoci Pakistan je krajina zvyknutá na horúce počasie, táto vlna horúčavy je z mierky normálnej hodnoty, pretože odborníci tvrdia, že aprílové teploty zvyčajne zostávajú medzi 18-24 °C. Pakistanské meteorologické oddelenie potvrdilo 30. apríla rekordnú teplotu v meste Nawabshah. Desiatky obyvateľov utrpelo tepelný úder a pakistanský denník Dawn oznamuje, že „obchodné aktivity sa zastavili“. Jeden čitateľ povedal, že aktuálne počasie je „pohľad do pekla na zemi“.
Svetová meteorologická organizácia nezachováva mesačné údaje o globálnej teplote, uvádza Washington Post, čo znamená, že oficiálne nemôže byť pondelok potvrdený ako najhorúcejší aprílový deň, ktorý bol zaznamenaný. Expert počasia Christopher C. Burt však tvrdí, že je to najhorúcejšia, spoľahlivo meraná aprílová teplota „v moderných záznamoch pre akékoľvek miesto na Zemi.“ Dodal, že tam je jedno meranie, ktoré je blízko tejto hodnoty, keď Santa Rosa v Mexiku zasiahla 50 °C teplota v apríli 2011. Ale pán Burt hovorí, že toto meranie bolo „sporné“, ako bolo zaznamenané na regionálnej stránke.
Obviňovaná je zrejme veľká oblasť vysokého tlaku v indickom oceáne. Tento jav, známy ako teplá dóla, priniesol v marci rekordne vysoké teploty v Nawabshahu a stanovil národný rekord za tento mesiac. Keď sa podnebie ohrialo, riziko smrti sa zvyšuje. Horúca vlna v júni 2016 zabila viac ako 1000 ľudí v Karáčí, najväčšom meste v Pakistane.
Na Slovensku sa takisto apríl 2018 zapíše ako jeden z najhorúcejších v histórii. Presné záznamy meteorológia zatiaľ nevydali, no pre málo zrážok a vysoké teploty je toto obdobie pripomínajúce leto. Takéto letné teploty sa v apríli neočakávajú, už vôbec nie po takomto chladnom marci ako bol tohto roku. V Hurbanove namerali po 140 rokoch novú najvyššiu teplotu apríla.